Hopp til innholdet

Eika Norden

Fondet er et aksjefond som hovedsakelig investerer i nordiske selskaper, og passer for deg som har en tidshorisont på minst 5 år. 

Månedsrapport for Eika Norden

Eika Norden falt -2.8 % i september. Til sammenligning falt den nordiske referanseindeksen med -3,2 %. Ved utgangen av september har fondet falt med -2,5 % hittil i år, 2,4 % bak den nordiske referanseindeksen. Det globale aksjemarkedet målt med MSCI verdensindeksen i USD falt med -1,2 % i september. I Norden falt samtlige markeder i lokal valuta ledet an av Norge som falt med -2,8 % og Danmark med -4,6 %. Sverige falt med -1,2 % mens Finland var marginalt i minus.

Status                                                                                                                                                                                                                     

Aksjemarkedet i september var svakt, til tross for at underliggende makroøkonomiske nøkkeltall viser til god vekst i økonomien, spesielt innenfor industri og produksjonsrelaterte sektorer. Den globale nøkkelindikatoren for industriproduksjon (PMI Global Industriproduksjon) steg til det høyeste nivået på fire år og reflekterer både solide ordrebøker og inntjening til selskaper. Hovedgrunnen til den svake utviklingen i aksjemarkedet tilskriver vi oppgangen i globale renter. Renten på den viktige 10-årige amerikanske statsobligasjonen steg til 5,28 % i september og er på det høyeste nivået siden 2007. Stigende lange renter har vært et overhengende tema i finansmarkedene gjennom store deler av året, og i forrige månedsrapport skrev vi at «stigende renter og forventninger om at sentralbanker vil sette opp renter for å motvirke voksende inflasjon har vært en viktig drivkraft i aksjemarkedet gjennom måneden. Dette rammer særlig vekstselskaper som har forventet inntjening lengre inn i fremtiden med høy verdsettelse». I september satte den amerikanske, europeiske og den norske sentralbanken opp renten for å motvirke voksende inflasjon. Hvis renter fortsetter å stige i månedene som kommer vil dette på et tidspunkt ha negative konsekvenser for den økonomiske veksten og konjunkturforløpet, og dermed aksjemarkedet. Vårt syn er at stigende renter reflekterer på den positive siden god underliggende økonomisk vekst, men på den negative siden uro for inflasjon drevet av produktpriser på petroleum produkter, spesielt bensin og diesel. I tillegg har gasspriser i Europa steget til svært høye nivåer, og dette skaper uro for industrien i Europa, spesielt i Tyskland inn mot vinteren hvor gasslagrene er på lave nivåer.

Eika Norden søker en god balanse mellom verdi, kvalitet og inntjeningstrend i det nordiske investeringsuniverset. Vi observerer at den gjennomsnittlige endringen i inntjeningsforventninger er sterkere i porteføljen enn i markedet som helhet; dette er noe vi etterstreber og aktivt tilpasser oss for å oppnå. Når vi ser hvilke sektorer som hadde størst opprevideringer de fire siste ukene noterer vi industri, finans og IT; alle sektorer som Eika Norden er overvektet i (sammenlignet med referanseindeks).

Resultater

Swedbank steg 6,9 % målt i norske kroner, støttet av sterk utlånsvekst og høyere rentemarginer i Baltikum, samt forventninger om et godt resultat i tredje kvartal.  Beijer Ref steg 5,9 % etter flere oppkjøp, blant annet av den greske HVAC-distributøren FG Europe, samtidig som varmt vær i Europa støttet etterspørselen etter klimaanlegg.  Nokia steg 3,6 % etter fortsatt sterk ordreinngang fra KI- og skykunder, positive signaler fra markedet for optiske nettverk og inkludering i aksjeindeksen Euro STOXX 50. 

Volvo falt 7,8 % etter svakere lastebilordrer i Nord-Amerika enn ventet, selv om fulle ordrebøker og begrenset produksjonskapasitet forklarte deler av nedgangen.  EQT falt 15,0 % på fortsatt bekymring for lav salgsaktivitet i fondene som potensielt kan presse inntekter fra resultatbaserte honorarer. Novo Nordisk falt 12,5 % etter kapitalmarkedsdagen, der målene om vekst på linje med bransjen og stabile marginer ikke var nok til å dempe bekymringen for prispress, økt konkurranse og kommende patentutløp for semaglutide.

 

*) Hittil i år i Markedskommentar fra forvalter tilsvarer siste dag i forrige måned.

Disse selskapene inngår i Eika Norden

Viktig informasjon

Innholdet på disse sidene er markedsføring og må ikke oppfattes som personlig rådgivning. Det er kun våre autoriserte rådgivere som kan gi personlig rådgivning. Hvis du ønsker rådgivning fra en av rådgiverne våre kan du booke møte her.

Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Fremtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutviklingen, forvalterens dyktighet, fondets risikoprofil og forvaltningshonorar. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap.

Informasjon om fondenes investeringsmandat og risiko finner du i det enkelte fonds prospekt og nøkkelinformasjon som er tilgjengelig på våre nettsider. Før tegning oppfordres det til å lese fondenes nøkkelinformasjon og prospekt.

Oversikt om fondenes kostnader finner du her.